Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Malé rady pro začátečníky

 

 

Než se zúčastníte své první chovatelské akce se svým psím miláčkem, přečtěte si zde pár rad pro začátečníky.....

 Obrazek

 

 

SVOD

 

"Co je to svod?"

Svod je jediná akce,která je v podstatě povinná a které by jste se se svým psem měli zúčastnit.

 

"Proč se dělá?" 

Je to vlastně vyhodnocování odchovů po jednotlivých psech i fenách. Je velmi dobré, pokud se svodu najednou účastní celý vrh nebo alespoň větší počet štěňat z něj. Lze pak posoudit, jak jsou štěňata vyrovnaná, jak se prosadil pes a jak fena. Je tedy potřeba pro další směřování chovu,aby se svodů účastnil co největší počet zvířat.


"Jak svod probíhá a co by měl pes umět?"

Pes by měl být na svod upraven. To znamená čistý a učesaný (v žádném případě ne vykoupaný).

Pes by měl umět chodit na vodítku. Neměl by táhnout, ani by jste jej neměli vláčet za sebou, ale měl by klusat se zvednutou hlavou buď u Vaší levé nohy nebo před Vámi. Tomu také musíte přizpůsobit svůj krok, jděte tak rychle, aby pes klusal a nikoliv pomalu šel či cválal. Při chůzi se hodnotí postava a pohyb Vašeho psa.

Pes si musí nechat prohlédnout zuby. Není podmínkou, aby posuzovatel sám první odhrnoval pysky psovi a otvíral mu tlamu. To můžete udělat i vy, ale tak,aby posuzovatel do tlamy psa viděl.

Postup při prohlídce zubů je následující:

pes má zavřenou tlamu a vy mu odhrnete pysky nejdříve z přední strany, potom zleva a zprava tak, aby posuzovatel mohl prohlédnout skus a počet řezáků. Nakonec psovi rozevřete tlamu tak, aby bylo vidět poslední stoličky dole. Tuto prohlídku zubů musíme začít trenovat už s malým štěnětem, aby si na ni pes zvykl (nebál se či nekousal). Zuby se psovi prohlíží i na výstavách a bonitaci, proto je nezbytné psa připravit. Pes,který na výstavě odmítá nechat si prohlédnout zuby, či dokonce pokouše posuzovatele nebo majitele, bude s posuzování vyloučen.

 

A na závěr malé rady nejen na svod:

 Snažte se, aby pes byl před vstupem do kruhu vyvenčený. Není dobré, když pak pes vykoná svou potřebu v kruhu a ruší to i ostatní psy.

Před vstupem do kruhu psa nikdy nekrmte, a to ani piškoty a pod. Mezi zuby pak zůstávají zbytky potravy a zuby se špatně kontrolují. Před nástupem do kruhu nechte psa proběhnout na vodítku. Zvláště tehdy, když je chladno, je potřeba aby se pes rozhýbal a rozehřál svalstvo. Jinak mu pak chvíli trvá, než se dostane do správného pohybu.

S rozhodčím (posuzovatelem) v kruhu se nedohadujte o hodnocení svého psa. Hodnocení je konečné. On posuzuje psa tak, jak se mu právě jeví, a pokud pes může být jindy lépe hodnocen, závisí to na způsobu předvedení i momentální náladě psa.

 

(chov.stanice z Gipova - Lenka Fejerová )

 

  

 

JAK SPRÁVNĚ PŘEDVÁDĚT ZUBY

 

Obrazek

Abychom mohli svého psího miláčka předvádět na svodu, bonitaci či výstavách, je velmi důležité naučit psa ukazovat zuby. Bez toho nebude pes posouzen, a přestože jinak může být perfektní, bude vykázán z kruhu.

 
Nejlepší je zvykat pejska už odmala na jakékoli dotyky, ale není problém naučit i staršího psa ukazovat zuby. Většina psů se to naučí velmi rychle, ale je třeba to nepodceňovat nebo nezanedbat. Není hezký pohled na páníčka a vzpínajícího se psa.

 

Jak tedy na to v několika krocích: 

-     psa si posadíme tak, aby seděl zády k nám opřen o naše mírně rozkročené nohy, které ho budou přidržovat z boku, a mírným podřepem i naše kolena zezadu....tím mu zamezíme v couvání. V této poloze na psa mluvíme, chválíme a hladíme na hrudníku, krku a hlavě.

-     začneme tím, že se psovi podíváme na "zoubky" dle vzoru na obr.č.1 nebo 2 za stálého chválení s přidáním povelu např. "zuby" nebo "ukaž". Po zdárném, ze začátku třeba jen několikavteřinovém, ukázání mu ihned dáme předem připravenou odměnu.....pamlsek. To celé min.2-3x opakujeme třeba 3x denně (např. než jdeme na procházku).

-     až pes bez problémů bude ukazovat skus, přejdeme na ukazování zubů při otevřené tlamě dle vzoru na obr.č.3 a 4. Je to stejným postupem, jen psi to mívají méně rádi a může to trvat déle.

-    nakonec obě "procedury" ukazování zubů spojíme. Nezapomínáme stále chválit a odměňovat.

-     když už vše perfektně zvládáme, poprosíme někoho ze známých, aby dělal rozhodčího. Toto je také velmi důležité, abychom se přesvědčili, jak bude pes reagovat na cizí osobu, která mu může i sáhnout do tlamy. Je velmi smutné a nemilé, když víme, že pes doma ukazovat zuby umí, ale třeba ze strachu (jiné prostředí, cizí lidé, mnoho psů ap.) bude v kruhu v lepším případě cvakat zuby, v horším případě vrčet nebo napadat.

  

Nezapomeňme také čas od času se psovi podívat na "zoubky".... jednak tím stále trénujeme, jednak sami kontrolujeme stav a zdraví zubů (zubní kámen, těleso mezi zuby ap.).

 

Přeji všem majitelům choďáků pohodového psíka a úspěchy nejen na výstavách.

 

(Ing. Kateřina Mohapelová)

 

 

 

10 způsobů k dosažení úspěchu na výstavě

 

Obrazek

 1. Udržet si smysl pro humor: 

Není dobré brát výstavu příliš vážně a snažit se vyhrát za každou cenu. Přitom však nesmíte ztrácet naději. Pro většinu lidí je výstava psů koníčkem, kterému se věnují ve volném čase. Jestliže vás váš koníček "řídí", je třeba ho vyměnit za jiný. Samozřejmě, chtějte vyhrát, ale ne za každou cenu.

2. Bojový plán: 

Úspěch na výstavě je o to větši, když máte chuť bojovat. Je třeba upoutat pozornost na to, co je na vašem psovi výborné, a naopak se snažit neukazovat nedostatky. Zapamatujte si jedno: těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

3. Být připravený: 

Zárukou vašeho úspěchu je příprava, a to jak zvířete, tak všech potřebných věcí včetně vozidla.

4. Aby čas nebyl vašim pánem: 

Na všechno počítejte s velkou časovou rezervou. Jste-li ve stresu, jde všechno ještě hůř a navíc se vaše nervozita přenese i na toho, na kom záleží na výstavě nejvíc - totiž na vašeho psa.

5. Odpočinek: 

Je důležitý pro majitele i pro psa. Na výstavě je třeba být uvolněný. Mějte také na paměti, že i výstava, kterou prohrajete, není ani zdaleka ta poslední a nejdůležitější.

6. Něco dobrého: 

Nikdy nevyjíždějte na výstavu bez jídla a píti pro vás i pro vašeho psa. Zvlášť pokud se výstava protahuje, přijde vám malé občerstvení k chuti. Kouzla domácí kuchyně navíc vám i vašemu miláčkovi rozhodně půjdou k duhu líp než typická jídla, která se dají koupit na výstavách.

7. Očekávejte reálné výsledky: 

Je normální, že každý očekává, že vyhraje. Reálná očekáváni jsou založena na tom, jak dobře jsme na výstavu připraveni a o jaký druh soutěže se jedná. Je nereálné očekávat skvělé výsledky od psa, když je mladý a nevyspělý, není v dobré kondici nebo nemá dobrou a kvalitní srst. Buďte objektivní a zhodnoťte svého psa ještě před výstavou.

8. Všímejte si jiných chovatelů: 

Je to poměrně osvědčený způsob, jak zlepšit nejen chováni na výstavách, ale i chováni vůči vašemu psovi: vlastní prohřešky si báječně uvědomíte, vidíte-li je u jiných. Naopak to dobré si můžete pro příště vypůjčit...

9. Sledujte posuzovatele: 

Všímejte si, čemu rozhodčí věnuje pozornost, jaké psy preferuje. Dívejte se pozorně na rozhodčího a věnujte se svému psovi, nic dalšího není důležité.

10. Buďte trpěliví: 

Počkejte si na nejlepšího psa výstavy, představte si, kdyby se to podařilo vám a sledovala by vás téměř prázdná výstavní hala.

(přeložila Magdalena Čižmárová, www.spicove.cz)