Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaký je chodský pes

24. 11. 2006

Obrazek

Chodský pes je velmi temperamentní, ale vždy dobře ovladatelný. Je velmi učenlivý, schopen i náročného výcviku, rychle přechází z klidu do aktivity a naopak.

Je vynikajícím doprovodným a hlídacím psem, pro kterého je charakteristická živost, bystrost a přirozená sebedůvěra.


Vyznačuje se obdivuhodnou fixací na svého majitele a celou rodinu. K dětem je absolutně vhodný, je velmi trpělivý a tolerantní, bez jakýchkoli známek nervozity či agrese.

Ve smečce se chodský pes snáší, a to i s ostatními plemeny, velmi dobře. Není bázlivý, chová se sebejistě, je spíše kamarádský, nesnaží se být dominantní.

Dnešní chodský pes běžně skládá všestranné zkoušky z výkonu (národní, mezinárodní IPO, SchH, lavinové i záchranářské), vyniká výbornými čichovými schopnostmi, je velmi vhodný a úspěšný v agility. (V posledních dvou letech se úspěšně prezentují jedinci tohoto plemene v agility – účast na Mistrovství a dva jedinci – Daren Garsia a Ch. Endy Bryvilsár – jsou s velkým úspěchem nasazováni při záchranářských pracích, naposledy při pohřešování 4-letého chlapečka a při záchranářských pracích po zemětřesení v Turecku. Dále již běžně skládají chodští psi zkoušky všestranného výcviku a to i vyššího stupně.

Mnozí zájemci uvítají fakt, že chodský pes je oproti ostatním pracovním plemenům o cca 10-15 cm menší a o cca 15 kg lehčí. S jejich výškou a tělesnou stavbou souvisí snadnější přeprava psa a manipulace s ním, menší spotřeba krmení, lehčí ovladatelnost, jeho mrštnost a rychlost. Bez problémů ho zvládnou i fyzicky nepříliš zdatné osoby, starší lidé i mládež.
Další výhodou chodského psa je jeho struktura srsti. Pro svou dlouhou hustou srst je velmi odolný, dobře snáší i velké mrazy, jeho dlouhá hustá srst ho naopak chrání i v létě při horkých letních dnech, nevadí mu ani nepříjemný silný déšť. Přitom údržba srsti je naprosto bezproblémová, stačí 1x týdně řádně pročesat řídkým kovovým hřebenem a pravidelně prokartáčovat. Přelínání je krátkodobé.

"Pořiďte si chodského psa, je milý a přítulný i k ostatním zvířatům!"

Obrazek

Obrazek