Jdi na obsah Jdi na menu
 


Do roka a do dne III.

11. 4. 2009

aneb jako jízda na horské dráze

Události uplynulého roku (tzn. od dubna 2008 do dubna 200Obrazek9) bych skutečně mohla přirovnat k jízdě na horské dráze.

Jen co se Rex zotavil z operace, dostavil se opět záchvat. Jedná se o událost, kterou u něj zaznamenáme vždy jednou za rok, vždy na jaře. Pes se chvilku motá, mírně se třese, má křeče v tlapkách, silně mu buší srdíčko ... nesliní, nepomočí se ani nepokálí, je při vědomí. Oba psi jsou ale většinu času v naší blízkosti (v noci spí v domě), takže kdyby se záchvaty opakovaly častěji a ne jen vždy na jaře, snad bychom je alespoň někdy zaznamenali ... i když by to opravdu byla velká náhoda, vyloučit ji nemůžeme.

Na začátku června 2008 složili Radek s Rexem svou první zkoušku - ZOP.

Koncem června vyhrál Falko na Voříškiádě ve Zlíně první místo v V. skupině FCI (byl tam totiž sám :-D).Obrazek

Protože Radkovo vysvědčení by se dalo stručně definovat slovy „žádná sláva“, nedočkal se odměny – účasti na výcvikovém táboře na Šumavě. Dovolenou jsme strávili na chatě, což se líbilo zejména vodomilnému Rexíkovi, který se téměř každý den čvachtal v nedaleké přehradě.

Na začátku září složili Radek s Rexíkem zkoušku ZZO a v říjnu se chystali za zkoušku ZM, avšak Radek onemocněl. V listopadu pak ještě stihli ukořistit zkoušku FPr.1.

Rok 2009 sebou zatím moc dobrých zpráv nepřinesl. V rámci pátrání po příčinách Rexíkových záchvatů, jsme mu nechali v lednu udělat EKG. Výsledky ukázaly, že má Rexík zvětšené srdíčko (hodnota na úrovni horní hranice normálu).

Koncem ledna jsme také zjistili, že se Radek stal ve škole obětí šikany (bohužel, nejen ze strany dětí, ale i ze strany některých učitelů), která trvala již delší dobu. Převedli jsme Radka ihned na jinou školu, kde již má od agresorů klid. Obrazek

Začátkem dubna 2009 složil Radek s Rexíkem zkoušku ZM. Pokud jsem se v databázi CHP nepřehlédla, tak je Rex druhým „Gipovákem“ s touto všestrannou zkouškou (první je fenka Fany z Gipova) a současně je prvním psem z Gipova, který má všestrannou zkoušku.

Tím se Rex zařadil mezi 53 chodských psů, kteří mají složenou všestrannou zkoušku.

Radost ze zkoušky však netrvala dlouho. Večer dostal Rex opět záchvat. Ležel zrovna na schodišti, takže se v křečích skutálel dolů ze schodů. Byl to hrozný pohled a velký pocit bezmocnosti. Veterinář konstatoval, že pes nemá nic zlomeného a já jen doufám, že také nemá žádné vnitřní zranění. Podle popisu záchvatu, zejména pak podle toho, že Rex měl křečí postiženou i tlamičku, veterinář řekl, že se s největší pravděpodobností jednalo o epileptický záchvat, přičemž je možné, že příčinami záchvatů je nadměrný (zvýšený) stres. Léky zatím nedostal žádné. Nechali jsme udělat rozbor krve … výsledky jsou v pořádku, což bohužel podporuje teorii o epilepsii.

Radek, který je trémista a při zkouškách vždycky dost nervózní a nervozitu pak zcela jistě přenáší na Rexíka, se rozhodl, že s Rexem sice bude dál cvičit, ale na další zkoušky už s ním nepůjde, aby ho zbytečně nestresoval.

Obrazek

Protože se ale sportovní kynologii hodlá věnovat i nadále, začal se rozhlížet po dalším „parťákovi“ .... a tak se zdá, že náš Faloušek bude mít brzy příležitost opět prokázat své socializační vlohy při výchově štěňat.

Obrazek

Iveta M.

PS: 23.4.2009

Vzhledem k tomu, že se ke mě donesly různé „zaručené zprávy“ a „odborné názory“ o záchvatech a o příčinách záchvatů našeho Rexe, rozhodla jsem se reagovat na ně alespoň zde. Nevadí mi, že se nějak dotýkají mého psa a že je vyslovuje někdo, kdo Rexe při záchvatu neviděl, protože je mi to stejně „buřt“ jako tomu psovi. Není mi však jedno a velmi mi vadí, že se takové hloupé řeči dotýkají Radka.

Někdo vyslovil názor, že Rex dostal záchvat z vyčerpání, další si k tomu ještě něco přidal a už z toho je fáma, že Rex zkolaboval vyčerpáním z nadměrného tréninku na zkoušku ZM.

Nechápu, jak může někdo hodnotit něco, co na vlastní oči neviděl. Možná si autor této myšlenky ani neuvědomil, co může tímto svým blábolem způsobit. Zatímco dospělý se nad takovou hloupostí pousměje a hodí ji za hlavu, dítě taková pomluva silně raní. Vůči Radkovi, který toho musel v souvislosti s Rexem, ale i jinak, již dost „překousnout“, to rozhodně není fér.

Co k tomu říct?

Možná nic ... možná bude nejlepší, když připomenu jen pár faktů a nechám každého, ať si učiní úsudek sám.

Není žádným tajemstvím, že Radek s Rexem cvičí pod vedením Marka a Pavly Ostrčilíkových a právě proto jsem si naprosto jistá tím, že pes rozhodně nebyl a není při výcviku přetěžován.

Radek je si moc dobře vědom Rexových výsledků z EKG (viz. v článku výše) a bere na ně ohled při všech aktivitách se psem, tzn. i při výcviku.

Již v první části tohoto článku je napsáno, že Radek s Rexem byli na zkoušku ZM připraveni již v říjnu 2008 a nešli na ni proto, protože Radek onemocněl. Je tedy zřejmé, že Radek s Rexem letos opravdu nic nedocvičovali a nedoháněli na poslední chvíli a nebyl tedy důvod psa nadměrně zatěžovat. Radek v polovině března 2009 změnil školu a měl a doposud má co dělat, aby dohnal učivo, takže opravdu nemá a neměl čas s Rexem nějak přehnaně na zkoušku trénovat.

V souvislosti s tím, jak se všude tvrdí, že je choďák neúnavný a nevyčerpatelný pes, vždy plný energie, kterému stačí jen krátký odpočinek, pak nechápu, jak by Radek v té troše času, co mu teď na hru se psem zbývá, mohl Rexe vyčerpat tak, že by mu přivodil záchvat.

Dále se domnívám, že bude vhodné rovněž připomenout, že není mým záměrem nějak poškodit pověst chovatelské stanice, ze které Rex pochází. Paní chovatelka, se kterou nemám žádné spory a ani jí nehodlám psa „reklamovat“, nás nikdy nenabádala k tomu, abychom něco z Rexova zdravotního stavu zamlčovali.

Cílem mého předchozího povídání je upozornit ostatní majitele-chovatele chodských psů na skutečnost, že se u Rexe vyskytly určité problémy, po jejichž příčinách stále pátráme.

Chápu, že někomu není tato má informace zrovna vhod a snaží se situaci zlehčovat. Věřím však, že jsou ještě stále takoví chovatelé, kterým záleží na zdraví jejich odchovů a kteří takovou informaci (i když ne zcela konkrétní informaci) ocení.

Rex brzy půjde na další vyšetření srdíčka. Závěry z tohoto vyšetření zde opět zveřejníme, případně (bude-li diagnostikována nějaká vrozená srdeční vada) zašleme hlavní poradkyni chovu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hodně štěstí!!!

(Radka, 15. 4. 2009 11:10)

Držím palce Radkovi a vám všem. Rex je krásný a šikovný pes, věřím, že vám bude dělat kámoše ještě hodně dlouho a užijete s ním ještě moc hezkých chvil. A přeju hodně úspěchů se štěníkem!!!

život je ludra

(Klarca a Bono, 14. 4. 2009 15:29)

Co na to říct... Rexíka je mi moc líto.Člověk zodpovědně vybírá štěně a ono to nakonec dopadne tak.... Hlavně držim palce, ať se to nezhoršuje a může aspoň dál "rekreačně" cvičit. Radku, Tobě přeju pevné nervy s malým ovčounkem (ale táák závidim štěňátko :D) a pohodku na jiné škole :-) .

Držíme palečky...

(Evík (www.psistranky.wz.cz), 14. 4. 2009 8:55)

Ahoj,
souhlasím s Renatou...moc veselé čtení to není.Rexík je pašák, opravdu talent, ale Radek se určitě rozhodl správně, že už ho dalšími zkouškami nebude stresovat. Držíme všechny tlapky, aby se Rexíkův stav stabilizoval a nezhoršoval, aby mohli s Ráďou cvičit "aspoň" pro radost. Na ten Váš nový přírůstek už jsem teď hrozně zvědavá. Ta štěňátka jsou nádherná, tak opět držíme palce i tlapky, aby ten vybraný pejsek byl ten pravý! ;-)
Srdečně zdraví Evík, Aki a Griffča.

Ach jo

(Renata, Dara a Grace, 13. 4. 2009 17:20)

To tedy není moc veselý příběh.Buď se o tom dříve tolik nevědělo nebo se mi zdá, že je těch tablí u choďáků poslední dobou nějak moc. :-) Budeme držet palce jak Rexíkovi, tak při výběru dalšího psího kamaráda. Psů nění nikdy dost :-) Mně už jeden pes nikdy stačit nebude a tři bych asi taky zvládla. Opravdu vám držíme všechny tlapky.